پاسخگویی 24 ساعته

ارتباط مستقیم با کارخانه

مشاوره رایگان

آب بندی بتن چیست؟

چکیده محتوا

آب بندی بتن چیست؟

در هنگام ساخت و ساز ممکن است با عبارت آب بندی بتن روبر و شوید. اما این پرسش پیش می آید که فرایند آب بندی بتن چیست؟ در واقع استفاده از هر شیوه ای جهت پیشگیری از نفوذ رطوبت به درون بتن به همراه انتقال و حرکت آب به درون بتن که استفاده می شود، به عنوان آب بندی نام می برند. در واقع آب بندی به دو روش انجام می شود، که هر کدام از این روش ها با اصول خاص خودشان مورد استفاده قرار می گیرند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع با ما همراه باشید.

درباره آب بندی بتن چه می دانید

در ادامه موضوع آب بندی بتن چیست؟ باید به این مطلب اشاره کنیم، که بتن به عنوان یک ماده ی متخلخل شناخته می شود. این ماده می تواند به مرور زمان رطوبت را به خود جذب نماید. در صورتی که رطوبت بتن با مواد شیمیایی و آلوده آعشته شود، موجب تخریب بتن می گردد. به همین دلیل است، که برای پیشگیری از انتقال و حرکت آب در درون بتن و نفوذ رطوبت در بتن از روش های ویژه ای کمک می گیرند.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، این روش ها را با عنوان آب بندی بتن می شناسند. در ادامه بحث آب بندی بتن چیست؟ به چه روش هایی انجام می شود؟ باید بگوییم این فرایند به روش های مختلفی انجام می گیرد. این روش ها را با عنوان نیم بند و آب بند می شناسند. موادی که به عنوان نم بند مورد استفاده قرار می گیرند، تنها مناسب مجاورت با آب است، بدون فشار آب مورد استفاده قرار می گیرند. انجام عملیات آب بندی موجب می شود، این متریال به صورت غیر قابل نفوذ باشند، بنابراین در فصل یخبندان و سرما از یخ زدگی و ذوب در امان باشند. این قابلیت موجب مقاومت در برابر شکستگی، ترکیدگی و تورم بتن می گردد.

 

درباره آب بندی بتن چه می دانید

انواع روش های آب بندی بتن چیست؟

در واقع آب بندی بتن به شکل دو روش کلی انجام می شود. این دو روش شامل روش اولیه و روش ثانویه می شود. روش اولیه فرایندی است، که در زمان اجرا و ساخت سازه انجام می گیرد. روش ثانویه را با استفاده از پوشش سطحی، روش تزریقی انجام می دهند.

در ادامه پاسخ به پرسش هدف از آب بندی بتن چیست؟ باید بگوییم هدف از انجام عملیات آب بندی برای سازه های بتنی، محافظت کردن از آن ها در مقابل نفوذ آب می باشد. نکته ی مهم این است، که امکان دارد شما به هیچ وجه شاهد جریان آب از یک سمت بتن به سمت دیگر آن نباشید. نکته ی مهمی که درباره ی آب بندی بتن اولیه وجود دارد، این است که به کار گرفتن روش های ایمنی در هنگام ساخت از اهمیت زیادی در مقایسه با روش های ثانویه برخوردار است. در ادامه به برخی از روش های آب بندی بتن اشاره خواهیم کرد.

انواع روش های آب بندی بتن چیست؟

·         سیستم ورقه در آب بندی بتن چیست؟

یکی از متداول ترین روش های آب بندی با استفاده از ورقه های آب بندی که از مواد پلیمری، پلی اتیلن و قیر ساخته می شوند انجام می گیرد. این روش علاوه بر محدودیت هایی، که دارد از هزینه های بالایی نیز برخوردار می باشد. استفاده از این ورقه ها موجب می شود، بتن در برابر نفور مواد شیمیایی، سموم و …. مقاومت بالایی داشته باشد. علاوه بر این مقاومت کششی و انعطاف پذیری بتن هم به میزان زیادی افزایش پیدا می کند.

مقاله پیشنهادی: یونولیت ورقه ای

·         استفاده از روش پوسته مایع در آب بندی بتن

در ادامه ی موضوع آب بندی بتن چیست؟ به آبندی بتن به شیوه ی پوسته مایع اشاره می کنیم. در این روش از متریال های مختلفی مانند آسفالت پلیمریک، پلی اورتان و …. استفاده می شود. برای پوشش دادن سطح بتن از یک قلموی مخصوص استفاده می کنند. این روش را اغلب جهت آب بندی بتن در سطح خارجی به کار می برند. امروزه با پیشرفت فناوری امکان استفاده از این روش برای لایه های داخلی بتن هم وجود دارد.

·         آب بنذی بتن با استفاده از روش افزودنی ها

جدید ترین و مدرن ترین روش برای آب بندی بتن چیست؟ در پاسخ باید گفت در این روش جدید برای آب بندی بتن از افزودنی های خاصی استفاده می کنند. این متریال افرودنی را در هنگامی اضافه می کنند، که باعث می شود خود بتن به عنوان یک مانع برای نفوذ آب عمل کند.

  آب بنذی بتن با استفاده از روش افزودنی ها

سخن پایانی

گروه آفر فوم در این مطلب به شکل کوتاه شما را با آب بندی بتن چیست؟ آشنا کرده است. برای آشنایی بیشتر با این مطلب بهتر است در هنگام ساخت و ساز با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Foods