پاسخگویی 24 ساعته

ارتباط مستقیم با کارخانه

مشاوره رایگان

بلوک بهتر است یا یونولیت

بلوک بهتر است یا یونولیت

چکیده محتوا

بلوک بهتر است یا یونولیت

قطعاً شما هم می دانید، که فوم یکی از مصالح ساختمانی جدید می باشد. ولی هنوز که هنوز است، این که بلوک بهتر است یا یونولیت مطرح می شود! ما در طول این مطلب از خود به تمامی پرسش های شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد. پس بهتر است، برای اطلاع از این مسئله در ادامه این مطلب از آفر هوم با ما همگام بشوید.

برای سقف فوم یا بلوک را انتخاب کنیم؟

تیرچه بلوک برای قسمت سقف رایج ترین شیوه اجراء در کشور ایران است. نخست در سقف تیرچه بلوک از بلوک هایی سیمانی استفاده می نمودند. ولی چند وقتی می باشد، که یونولیت سقفی جای بلوک ها را به خود اختصاص داده است.

در پاسخ به این که بلوک بهتر است یا یونولیت بگوییم؛ فوم های سقفی توانسته بسیاری از مشکلات مربوط به تیرچه بلوک را برطرف کند. مثل؛ وزن سنگین بلوک ها، عدم مقاومت در برابر آتش سوزی و…! ولی در مورد هردوی این ها شبهاتی وجود دارد! به همین خاطر ما در ادامه متن به مقایسه بلوک و یونولیت سقفی می پردازیم.

 

برای سقف فوم یا بلوک را انتخاب کنیم؟

·         دهانه های بلند به صورت اقتصادی اجراء می شود

سقف تیرچه بلوکی که به واسطه یونولیت سقفی طراحی و ساخته می شود، از تیرچه کاملاً موازی ایجاد خواهد شد. حال یک عدد دال برروی آن قرار گرفته که همزمان آرماتوربندی سپس بتن ریزی می گردد. پس در مقایسه بلوک بهتر است یا یونولیت باید گفت؛ فوم سقفی به نسبت سیمانی استحکام بالاتری از خود نشان می دهد.

به همین خاطر فوم ها برای دهانه بلندتر برای استفاده بهتر خواهد بود. در واقع سقف بلوک سیمانی یک طرفه محسوب شده و فقط مناسب دهانه هایی کوتاه خواهد بود. پس توصیه ما به شما استفاده از یونولیت برای دهانه هایی بلند است.

·         تیرهای میانی حذف می گردد

در سقف بلوک سیمانی بایستی از دهانه قاب خمشی بهره گیری شود. در واقع این قاب ها همانند تیکه گاه عمل خواهند کرد. حال در سقف تیرچه بلوک سیمانی که از یونولیت بهره می گیرند، سقف به حالت دال تخت بتنی خواهد بود. بنابراین به راحتی می توان تیرهای میانی را حذف نمود!

عدم استفاده از این تیرها منجر می شود، ارتفاع طبقه ها بیشتر شده و در عوض ارتفاع خاکبرداری کاهش پیدا کند. پس در پاسخ به این که بلوک بهتر است یا یونولیت بگوییم که در استفاده از فوم سقفی تیرهای میانی حذف می شود. این بسیار مفید خواهد بود!

بیشتر بخوانید: یونولیت کرومیت

·         ارتعاشات سقف حذف خواهد شد

یکی از مهم ترین مواردی که در مقایسه بلوک بهتر است یا یونولیت مطرح می شود، ارتعاشات سقف به هنگام استفاده از تیرچه بلوک سیمانی است. به حالتی که در زمان استفاده از این مصالح ساختمانی با راه رفتنِ ساکنان طبقات بالایی لغزش را احساس خواهند کرد. بنابراین اگر که از فوم سقفی با دانسیته مناسب بهره گیرید، اصلاً با چنین مشکلی رو به رو نمی شوید.

·         انتقال صدا حذف می شود

یکی دیگر از مسائل تأثیرگذار برروی این موضوع قابلِ عایق بودن در برابر صداها است. این سازه ها به حالتی هستند، که مانع انتقال صدا می شود. به حالتی که گویا صدا در حفره های فوم سقفی محبوس می شود.

·         به راحتی اجراء می شود

در مقایسه این که بلوک بهتر است یا یونولیت باید گفت، اندازه یونولیت سقفی بزرگ تر از بلوک می باشد. به همین خاطر سرعت اجرای شما افزایش پیدا می کند. اندازه ای بزرگ در کنار وزن کم منجر می شود، کارگران در مدّت زمانی کمتر کار را پیش ببرند.

·         یونولیت سقفی شعله ور نمی شود

یکی دیگر از مواردی که در این راستا به شما کمک می کند، شعله ور نشدن یونولیت سقفی و پیش گیری از گسترش آتش سوزی است. بنابر بخشنامه ارائه شده از جانب معاونت شهرسازی تنها یونولیتی در ساختمان قابل اجراست، که کند سوز می باشد.

در واقع یونولیت هایی که کند سوز هستند، از گسترش آتش به دیگر نقاط ساختمان پیش گیری خواهد کرد. به گونه ای که در صورت بروز آتش سوزی شعله ها را در خود خفه کرده و شما را از ادامه آن نجات می دهد.

  یونولیت سقفی شعله ور نمی شود

سایر موارد در مقایسه بلوک و یونولیت

از جمله موارد دیگری که باید در مقایسه بلوک بهتر است یا یونولیت بررسی شود، جذب آب بتن است. در واقع بلوک ها تمامی آب بتن را به خود جذب می نماید. بنابراین بتن پیش از انجام کامل ویبره آب خود را از دست می دهد.

مسئله دیگر به وجود آمدن درزهایی سرد در بلوک سیمانی می باشد. به دلیل آن که در سقف تیرچه بلوکی از تیرچه پیش ساخته استفاده می کنند، درزهایی سرد میان پاشنه تیرچه و بتن به وجود می آید. ولی اگر از فوم سقفی استفاده بشود، تیرچه درجا قابل استفاده خواهد بود و بتن حالت یکدست به خود می‌ گیرد.

سخن آخر

اکنون شما متوجه شدید، که بلوک بهتر است یا یونولیت درست است؟ در واقع استفاده از فوم سقفی می تواند، بسیاری از مشکلات را برطرف کند. البته فوم سقفی مورد استفاده باید از استانداردهای موردنیاز برخوردار باشد. امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در این مطلب از آفر هوم مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Foods