پاسخگویی 24 ساعته

ارتباط مستقیم با کارخانه

مشاوره رایگان

عواقب استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد

عواقب استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد

چکیده محتوا

عواقب استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد

آکاسیف یا پلاستوفوم یکی از پُر مصرف ترین و پُر کاربردترین مواد پلیمری می باشند. امروزه از یونولیت ها در صنعت ساختمان سازی و در قسمت هایی گوناگون استفاده می شود. این مواد دارای ویژگی های متنوع و بسیاری هستند. مثلاً؛ عمری طولانی، وزنی سبک، عایق رطوبت، عایق صوت و حرارت، جابه‌جایی آسان، قیمت مناسب و… تنها برخی از این ویژگی هاست. ولی استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد چه عواقبی دارد؟

بلی، این مسئله بسیار مهمی است، که باید توسطِ شما مورد توجه قرار بگیرد. ما در ادامه مطلب به یونولیت غیر استاندارد و عواقب استفاده از آن می پردازیم. لطفاً با ما همراه باشید…

 

پلاستوفوم های غیر استاندارد چه نشانه هایی دارد؟

به علّت جایگاه ویژه ای که فوم ها به خود اختصاص داده اند، شرکت های متعددی در راستای تولید آن اقدام کرده اند. پس این محصولات از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردار می باشد. همین مسئله بستر بسیار مناسبی برای افراد سودجو مهیا ساخته و محصولات غیر استاندارد بسیاری سمت بازار روانه می شود .

پس امکان دارد، پلاستوفوم غیر استاندارد توسطِ افراد غیر متخصص و سودجو تولید و روانه بازار شود. به عبارتی یونولیت های استاندارد از ویژگی ها و مشخصات مختلفی برخوردار هستند. بعضی از مهم ترین این ویژگی ها عبارت است، از؛

 • نخستین و مهم ترین ویژگی یک کالای تقلبی و غیر استاندارد، عدم برخورداری از نشانه تجاری استاندارد می باشد. یعنی یونولیت انتخابی شما از نظر شیمایی، فیزیکی و بهداشتی تست نشده است.
 • یکی دیگر از نشانه های پلاستوفوم غیر استاندارد برخورداری از ظاهری نامرتب و عدم یک‌دست بودن سطح روی فوم هاست. در این حالت دانه گرانول به صورت کاملاً نامنظم در کنار همدیگر چیده شده است.
 • حال ممکن است، یونولیت انتخابی از جانب شما دارای اندازه ای کاملاً به هم ریخته و ابعادی نامناسب داشته باشد.
 • چنانچه که یونولیت خریداری شده از جانبِ شما در برابر حرارت و آتش سوزی از خود مقاومت نشان ندهد، حتماً غیر استاندارد خواهد بود.
 • نهایتاً اگر که پلاستوفوم در مقابل راه رفتن و دویدن مقاومت نشان ندهد و دچار شکستگی شود، یعنی غیر استاندارد است.

 

استفاده از یونولیت غیر استاندارد چه عواقبی را به همراه دارد؟

پلاستوفوم غیر استاندارد می تواند، عواقب ناگواری داشته باشد. ولی انواع باکیفیت‌ مزیت های بسیاری دارد! مثلاً؛ هزینه های ساخت و ساز را کاهش می دهد. یا به عنوان یک عایق در برابر صدا و رطوبت عمل می کند. همچنین در برابر زمین لرزه از خود استحکام بسیاری نشان می دهد.

ولی در این میانه ها خرید پلاستوفوم غیر استاندارد عواقب بسیار خطرناکی دارد، که در قسمت زیر توضیح می دهیم.

استفاده از یونولیت غیر استاندارد چه عواقبی را به همراه دارد؟

 

 1. احتمال بروز آتش سوزی

یونولیت و پلاستوفوم های غیر استاندارد هیچ گونه استحکامی در مقابل حریق و آتش سوزی ندارد و با سرعتی زیاد آتش می گیرند. زمانی که از فوم غیر استاندارد استفاده شود، مقدار ایمنی آپارتمان شما تا حد زیادی کم می شود. زیرا یونولیت ها پتانسیل زیادی در برابر حریق و آتش دارند.

به عبارتی انواع پلاستوفوم دو نوعِ کُند سوز و قابل اشتعال است. استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد و انواع قابل اشتعال در ساخت و ساز ممنوع شده است. پس این نکته را به هیچ عنوان فراموش نکنید!

 1. پوشش معیوب تیرچه به واسطه بتن

یونولیت هایی که غیر استاندارد هستند، اندازه و ابعاد نامتقارن دارند. هنگامی که این یونولیت ها مابین تیرچه ها قرار بگیرد، بتن به صورت کامل تیرچه ها را نمی پوشاند. چنین کاری باعث می شود، که بتن و ویبره آن به درستی صورت نگیرد. در نتیجه میزان مقاومت بتن کم می شود!

به هر مقدار که تیرچه از مقاومت کمتری برخوردار باشد، در مقابل زلزله یا دیگر عوامل محیطی استحکام کمتری از خود نشان می دهد. پس پلاستوفوم غیر استاندارد احتمال وقوع آوار و ریزش را بیشتر می کند.

 

 1. اثرات زیست محیطی نامناسب

بلی، یکی از قابل توجه ترین مزیت فوم، سازگاری بسیار آن با محیط زیست می باشد. حال به دلیل استفاده از مشتقات نفتی در ساخت انواعِ یونولیت غیر استاندارد، به هنگام سوختن از خود مواد سمی تولید می کنند. این مواد برروی محیط زیست اثرات مخرب بسیاری دارد!

به عبارتی انواع فوم های کُند سوز می توانند، پس از مدّت زمانی استحکام خود را در برابر آتش سوزی از دست بدهند. مسئولیت مستقیم بهره گیری از ترکیبات پلی استایرن در توسعه و ساخت ساختمان ها با نظام مهندسی ساختمان و شهرداری می باشد. پس چنین نهادی میبایست استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد را محدود کند.

اثرات زیست محیطی نامناسب

 1. پایداری کم آپارتمان ها

این روزها شرکت های متعددی در زمینه ساخت پلاستوفوم ها اقدام می کنند. هریک از این کمپانی های تولید کننده از متریال مختلف، مواد بازیافتی جهتِ تولید استفاده می نمایند. به عبارتی یونولیت غیر استاندارد استحکام کمی در برابر؛ ورود فشار، ضربه و… دارند. در واقع این محصولات نمی توانند، مقاومت چندانی داشته باشند.

 1. ترک برداشتن سقف ساختمان

تهیه پلاستوفوم و استفاده از آن ها گاهاً به سایر مصالح ساختمانی خسارت وارد می کند. به عبارتی استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد با اندازه ای نامناسب و… باعث ورودِ آسیب بَر لایه های پوششی چون گچ می شود. اغلب گچ در قسمت تیرهای فرعی و مکانِ اتصال فوم به تیرچه ها دچار آسیب می شود.

این ترک خوردگی ها امکان دارد، در نتیجه ضریب انبساط متفاوت فوم ها باشد. نهایتاً آنچه که رُخ می دهد، ریزش سقف گچی و ایجاد خسارات مالی و جانی بسیار است.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده، استفاده از یونولیت غیر استاندارد عواقب دیگری هم دارد، که ما به مهم ترین آن ها اشاره کردیم.

بیشتر بخوانید: یونولیت کرومیت

ضوابط مربوط به استفاده از محصولات پلی استایرن

یونولیت ها دارای گستردگی بالایی بوده و قوانین بسیاری جهتِ استفاده از آن ها وجود دارد. پلاستوفوم در مقابل رطوبت، حرارت یا ضربه و فشار استحکام دارد، ولی اداره کل صنایع و معادن بایستی نظارت و ارزیابی دقیقی برروی شیوه استفاده از آن ها داشته باشد. برخی از مهم ترین قوانین در استفاده از پلاستوفوم عبارت است، از؛

 1. استفاده از پلاستوفوم غیر استاندارد قابل اشتعال در ساختمان سازی ممنوع شده است‌.‌ پس باید از انواع کُند سوز در فرآیند ساختمان سازی استفاده بشود.
 2. کارخانجات تولیدی یونولیت باید مدارک مربوط به مواد اوّلیه را جهتِ دریافت تأییدیه استاندارد و اداره کل صنایع و معادن داشته باشند.
 3. ساختار مربوط به یونولیت کاملاً یکپارچه بوده و سطح آن به صورت یکدست است. به عبارتی هیچ گونه فاصله ای نباید بین گرانول ها باشد.

ضوابط مربوط به استفاده از محصولات پلی استایرن

سخن آخر

یونولیت ها یکی از پیشرفته ترین و پُر مصرف ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود. خرید پلاستوفوم غیر استاندارد و استفاده آن در بخش های مختلف ساخت و ساز عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد. مهم ترین این پیشامدها حریق، افزایش ریزش مصالح ساختمانی، و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Foods