پاسخگویی 24 ساعته

ارتباط مستقیم با کارخانه

مشاوره رایگان

نکات مهم سقف تیرچه یونولیت

نکات مهم سقف تیرچه یونولیت

چکیده محتوا

نکات مهم سقف تیرچه یونولیت

سقف های تیرچه یونولیت یکی از رایج ترین اجرای سقف در سطح کشور است. ما در این قسمت می خواهیم، با شما درباره نکات مهم سقف تیرچه یونولیت صحبت کنیم.

درست است، که یونولیت ها دارای برخی از معایب هستند. ولی مزیت های بسیاری را هم در دِل خود جای داده است. ما در برخی از مقالات خود این مزیت ها را بررسی کرده ایم. تنها در طول این نوشتار به نکات مهم اجرای این نمونه از سقف ها می پردازیم.

چرا سقف تیرچه یونولیت بین سازندگان ایرانی جایگاه خوبی دارد؟

صلبیت سقف یکی از مهم ترین نکات است، که با توجه به آن مدل سازی سازه انجام می شود. صلبیت با بهره گیری از گزینه دیافراگم درون نرم افزار ایتبس صورت می گیرد. به گونه ای کلّی صلبیت سقف تیرچه یونولیت نسبت به بقیه سقف ها کمتر می باشد. البته شما لازم است، در اجرای آن ها به نکات مهم سقف تیرچه یونولیت توجه داشته باشید.

حال از مهم ترین دلایل محبوبیت این نوع سقف ها در بین سازندگان هزینه اجرایی پایین تر و عدم نیاز به تجهیزات فنی بسیار است.

چرا سقف تیرچه یونولیت بین سازندگان ایرانی جایگاه خوبی دارد؟

نکات مهم پیرامون سقف تیرچه یونولیت

سقف تیرچه یونولیت و اجرای آن ها هم دارای نکات بسیار مهمی است. شما برای استفاده ای هرچه بهتر از فوم های سقفی باید به این نکات توجه داشته باشید. پس در ادامه همراه ما باشید؛

·         به کاری گیری تیرچه دوبل در قسمت پارکینگ

اگر که شما در پارکینگ ها نکات اجرایی جداگانه را در نظر نگیرید، باید اجرای تیرچه ها را به حالت دوبل انجام بدهید. به این صورت که یک جفت از تیرچه یونولیت در کنار یکدیگر جایگزین تیرچه یونولیت تک بشود.

یکی دیگر از نکات مهم سقف تیرچه یونولیت توجه به اجرای میلگرد تقویتی در تیرچه آماده است. جزئیات اجرایی این سقف ها با توجه به طول هریک از دهانه ها متفاوت خواهد بود. نمره و تعداد هریک از تیرچه ها ارتباطی مستقیم با طول دهانه خواهد داشت. به این حالت که با بزرگ تر شدنِ دهانه تعداد تیرچه بیشتر می شود.

در دهانه هایی که کوتاه می باشد، اغلب دو میلگرد درون پاشنه تیرچه مورد استفاده قرار می گیرد. ولی در دهانه هایی که بلندتر هستند، حداقل سه عدد تیرچه استفاده می شود. شما نباید از تیرچه هایی که وصله خورده هستند، استفاده کنید. برای خرید تیرچه آماده فروشندگان معتبر و محصولات دارای پروانه استاندارد را انتخاب نمایید.

مقاله پیشنهادی: یونولیت کرومیت

·         توجه به جهت هریک از تیرچه ها درون نقشه به هنگام تیرچه ریزی

یکی دیگر از نکات مهم سقف تیرچه یونولیت جهتِ تیرچه ها به هنگام تیرچه ریزی می باشد. طراحی سازه شما جهتِ آن ها را مشخص خواهد کرد. باید جهاتِ تیرچه یونولیت درون نقشه تعیین شود. در مشخص شدنِ جهتِ تیرچه ها در هریک از دهانه ها باید از اصول تعیین شده پیروی نمود. نهایتاً براساس آن عملیات تیرچه ریزی را انجام داد.

بنابراین جهتِ تیرچه ریزی در دهانه های متنوع سقف تیرچه یونولیت یکی از موضوعات بسیار مهم در دنیای معماری است.

    توجه به جهت هریک از تیرچه ها درون نقشه به هنگام تیرچه ریزی

·         به کاورتیر توجه داشته باشید

زمانی که فوم های مجاور تیرها به میلگرد بچسبد، از به وجود آمدنِ پوشش بتنی موردنیاز پیش گیری می نماید. به همین خاطر برای رعایت کردن لااقل مقدار کاور بایستی آن بخش از یونولیت جدا بشود. علاوه بر تمامی این نکات در اجرای سقف های تیرچه یونولیت، نکات ایمنی مهم هم وجود دارد.

تمامی نیروی کار بایستی نکات ایمنی لازم را رعایت بنمایند. علاوه بر این ها باید از گام برداشتن سریع برروی سقف نیمه آماده اجتناب ورزند. این گونه از بروز حادثه هایی خطر آفرین قطعاً پیش گیری خواهد شد.

·         اگر از تیرچه پاشنه سفالی استفاده می کنید، بخوانید

یکی از نکات مهم در اجرای سقف تیرچه یونولیت استفاده از تیرچه پاشنه سفالی خلاصه می شود. شما باید نسبت به شکستن سفال ها درون تیرچه اقدام بنمایید. نکته جالب توجه این که استفاده از تیرچه پاشنه فوندله ای در شهر تهران و حومه آن ممنوع گردیده است. به گونه ای که فقط در بعضی از شهرستان های ایران از آن ها استفاده می کنند.

این مسائل باید توسطِ ناظران پروژه مربوطه بررسی شده و ارزیابی شود. ولی اگر که از این تیرچه ها استفاده شد، باید به یک نکته مهم توجه داشت. برای آن که تیرچه سفالی دارای جنسی از خاک می باشد، به خوبی با بتن هماهنگ نمی شود. به همین خاطر در زمان قرار دادن تیرچه ها طولی از سَر تیرچه که داخل تیر قرار خواهد گرفت، نباید جنسی از سفال داشته باشد.

سخن آخر

دوستان عزیز ما در طول این مطلب از خود در آفر فوم به نکات مهم سقف تیرچه یونولیت پرداختیم. قطعاً با توجه به این نکات می توانید، سقف را به خوبی اجراء کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Last Foods